Artvin Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin, ülkemiz sınırlarının hatta kürenin en ihtişamlı tabiat güzelliklerini bünyesinde barındıran, Hüseyin Nihal Atsız’ın da dizelerinde geçirdiği üzere ‘’hançer gibi keskin ve çiçekler gibi ince’’ bir şehir… Eğer siz de Artvin gezilecek yerler alternatiflerini merak edenlerdenseniz doğa ile koyun koyuna olan bu şehrin atmosferini içinize çekebilmeniz için size tavsiyemiz en az 1 haftanızı ayırın. Şehre ayak bastığınızda kişisel araç konforunda bir deneyim yaşayacağınız Vip araçla Artvin turu ise ilk tercihlerinizden biri olabilir. Özel şoförlü VIP tur seçeneği sayesinde listenizdeki dilediğiniz yerleri görebilir böylelikle ulaşım sorununu ortadan kaldırırsınız. Fakat şehri gezmek için bir hafta gibi bir süreniz yoksa o zaman günübirlik Artvin turu bağlamında listenizde elemeler yapmalısınız.

1. Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Artvin de gezilecek yerler arasında yer alan Borçka Karagöl Tabiat Parkı merkeze 1 saat uzaklıkta bulunan bir doğa harikası. Artvin Borçka Karagöl turu sırasında şahit olacağınız, içerisinde bulundurduğu kaplıcalardan olan Ontigo Kaplıcası ise doğal bir şifa kaynağı. Bu eşsiz parka geldiğinizde ise yapabileceğiniz bazı etkinlikler arasında Karçal Dağları’nda trekking yapmak, kampçılık veya dağ bisikleti gibi seçenekler önünüze serilecektir. Eğer kadrajlarla aranız iyiyse de Maçahel biyosfer rezerv alanını ve Maral Şelalesi’ni yakından gözlemleyebilir, son olarak ise dağ eteklerinde kendini muhafaza eden Yıldız Gölü’nün manzarasına şahit olabilirsiniz.

2. Çifte Köprü

Artvin gezilecek yerler listesi kapsamına alınabilecek yerlerden biri de Çifteköprü olmaktadır. Arhavi ilçesinde bulunan bu yapı Arılı ile Küçükköy güzergah ayrımında karşılaşabileceğiniz bir konumda yer alır. 18. yüz yılda yapıldığı bilinen bu ikiz görünümündeki kemerli iki köprü tabiatın avuçlarındaymış gibi bir izlenim veriyor. Köprülerin yapım aşamasında kesme taş kullanılmış olup bağlayıcı malzeme olarak ise kireç ve yumurta akı işlev görmüştür. Köprülerin günümüzden yaklaşık 500-600 yıl önce yapıldığı göz önünde bulundurulursa bu durumu bir mimarlık harikası ile açıklamak daha doğru olacaktır.

3. Mençuna Şelalesi

Artvin de gezilecek en güzel yerler sıralamasına en önlerden girecek yerlerden olan Mançuna Şelalesi, Arhavi ilçesine 15 km mesafede bulunuyor. Fotoğrafçıların uğrak mekanlarından olan bu doğa harikası yer kuş sesleri ve suyun berrak sesiyle birleşince bir meditasyon etkisi yaratıyor. 50 metre yüksekliğe sahip şelalenin yükü zeminde 200 metre dev kazanı oluşturuyor. Şelalenin yakınlarında ise  2018’de tamamlanan bir yürüyüş yolu mevcut. Sevdiklerinizle yürüyüş anında sohbetin tadını çıkarırken bir yandan da şelalenin sesini dinlemek size keyif veren anlardan olacaktır.

4. Maral Şelalesi

Artvin de gezilecek yerler listesi kapsamında ekleme yapabileceğiniz adreslerden biri de Maral Şelalesi olacaktır. İsmini Borçka ilçesinde yer alan Maralköy’den alan şelale, sarp kayalıkların heybetli gücünü arkasında barındırıyor. 65 metre yüksekliğe sahip şelale yerel halk tarafından ‘’dünyadaki cennet’’ olarak adlandırılıyor. Bu konuma geldiğinizde sizi kayın ve ladin ağaçlarından oluşan bir girift karşılayacaktır. Son cümlelerimiz ise Maral Şelalesi’ni görmek için yola çıkacak olan gezginlere hitaben olsun; eğer bu doğa harikası yeri görmek için rotanızı oluşturduysanız yağmurluklarınızı da yanınıza almayı unutmayın zira bolca yağış alan bir noktada konumlanmış şelale…

5. Cehennem Deresi Kanyonu

Artvin’e gelmişseniz ve panoramik fotoğraflama üzerine çalışmalar yapmak istiyorsanız Cehennem Deresi Kanyonu sizin seveceğiniz adreslerden olabilir. 200 metre yüksekliğe sahip kanyon dünyanın sayılı kanyon vadileri arasında yerini muhafaza ediyor. Eğer bu adrese gitmek istiyorsanız tabelalalrı takip edin; Ardanuç’a girmeden hemen önce yolların kenarlarında Cehennem Deresi Kanyonu tabelalarını göreceksinizdir. Kanyonda yapılabilecek etkinlikler arasında ise kaya tırmanma ve kampçılık gibi alternatifler yer alıyor. Unutmadan hatırlatalım buraya gidecekseniz terlikleriniz ayaklarınızda değil çantanızda olsun…

6. Balık Gölü

Artvin Şavşat gezilecek yerler arasına alınması gereken belki de ilk yerlerden olan Balık Gölü şehir merkezine yaklaşık 2 ile 2.5 saat mesafe uzaklıkta bulunuyor. Rakımı deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikte bulunan göl, bu sayede yazın dahi serin kalabilen havasıyla ziyaretçilerin oldukça sevdiği noktalar arasında yer alıyor. Gölü süzdüğünüzde göreceğiniz şey yalnızca masmavi göl yüzeyi değil aynı zamanda etrafını çepeçevre saran çam ormanları da olacaktır. Balık gölü içerisinde kamp alanları, yürüyüş yolu, mesire alanları gibi seçenekler barındırıyor. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda balık olan bu yerde olta balıkçılığı da yapabilirsiniz.

7. Maçahel

Gürcistan’ın güney doğu  bölümüyle komşu olan Maçahel, Borçka ilçesine bağlı günümüze kadar eşsiz dokusunu korumuş köylerden sadece biri. İçerisinde barındırdığı yaban hayatı ve onlarca çeşit farklı ağaç ile yemyeşil güler bir yüz ile ziyaretçilerini karşılayan köy, içerisinde bulunduğunuz zaman diliminde sizi sanki bir masalın içindeymiş gibi hissettiriyor. Köyün genel havasına uygun mimarideki evleri ile tabiatın dokusuyla birleşmiş bir görünüme sahip köyden hiç gitmek istemeyeceksiniz…

8. Cam Teras

Türkiye’nin en yüksek cam terası unvanına sahip cam teras belki de artvin gezilecek yer listenizde en ilgi çekici adreslerden olacaktır. Hatila Vadisi Milli Parkı içerisinde yer alan bu yapı Hatilla Deresi manzarasını ayaklarınızın altına seriyor. Cam teras yaklaşık 500 metre rakımda olup dereden ise 220 metre yükseklikte konumlanıyor. Terasın genişliği ise 7 metre civarında planlanmıştır. Fotoğraflarla arası sıcak olan ve bu adresi görmek isteyen ziyaretçilere ise tavsiyemiz; buraya aracınız ile gelmek yerine yürüyerek ulaşım sağlamaları olacaktır zira yollar araç ulaşımına çok elverişli değil…

9. Sırt Yayla

Artvin gezilecek yaylalar denildiğinde size göz kırpacak adreslerden biri olan Sırt Yayla Artvin’in ziyaretçilerine kucak açtığı en ünlü yaylalardan biri. Yaklaşık 2400 metre rakımda konumlanmış olan yaylaya çıktığınızda bulutlar ayaklarınızın altında kalacak. Sırt Yayla misler gibi bol oksijenli atmosferi sayesinde nefes almayı dahi keyifli hale getirecek bir yer. Ahşap ve taş malzemelerden yapılmış evler yaklaşık 300 haneyi oluşuturuyor. Yaz aylarında ise binlerce turist bu adresi ziyaret ederek bölgenin sakin havasını çocuk sesleri ve hoş sohbetlerle dolduruyor. Ayrıca Sırt Yayla’ya gittiğinizde kamp yapabilir veya turistler için tasarlanmış pansiyonlarda kalabilirsiniz.

10. Tekkekale Manastırı (Dört Kilise Manastırı)

Okhta Ecclesia olarak da bilinen bu manastır, tarihi mekanlara ilgisi olan ziyaretçilerin görmek istedikleri yerler arasında yer alıyor. Yusufeli’nde bulunan Tekkekale, Gürcü ibadet  mekanlarından biri olarak göze çarpıyor. Manastır, dört ana bölümden oluşması sebebiyle Dört Kilise Manastırı adını alıyor. Manastırın bölümleri arasında keşiş odalarının yanı sıra dini eğitimlerin düzenlendiği odalar da yer alıyor. Dış görünümünde yer alan taş oymalar ve kubbele ile kendinizi tarihi bir filmin içerisinde gibi hissettiren yapı yılın her ayında ziyaretçilerini bekliyor.

11. Atabarı Kayak Merkezi

Şehir merkezine yaklaşık 15 km mesafe uzaklıkta bulunan Atabarı Kayak Merkezi, kış sporu sevenler için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada geliyor. Mevsim fark etmeksizin yılın her ayında ziyaret edebileceğiniz adreste bir yandan kayak sporlarını icra ederken bir yandan da kendinizi bölgenin eşsiz manzarasına teslim edebilirsiniz. Kayak merkezinin uzunluğu yaklaşık 800 metre dolaylarında iken konaklama alanları ise çoğunlukla Kafkasör bölgesinde konumlanmıştır.

12. Arhavi Plajı

Yerel halk tarafından Güngören Plajı olarak da bilinen Arhavi plajı, geniş bir sahile sahip. Çevresinde uygun maliyetli oteller de bulabileceğiniz plaj, tatlı kumsalları ile kendine çeken doğal oluşumlardan biri. Genel havası itibarıyla çocuklu ailelerin uğrak adreslerinden olan plajda şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz tesisler de bulunuyor.

13. Hopa Kültür Evi Müzesi

Hopa, Artvin gezilecek yerler arasında bulunan Hopa Kültür Evi Müzesi daha önce bir konak iken Hopa Belediyesi çalışmaları sonrası müzeye çevrilmiştir. Müze üç kattan oluşurken himayesinde toplamda 2 bin civarı eser sergilenmektedir. Müze konsept olarak içerisinde eski zamanlardan kalma yöresel eşyaları barındırıyor. Müzelere ilgisi olan ziyaretçilerin beğenisini kazanan oluşum kullanıcılara tatlı hatıralar bırakıyor.

Add a Comment

Your email address will not be published.

Recent Posts

United Kingdom
Travel to

United Kingdom

Quick booking process

Talk to an expert